Kaczka z jabłkami i żurawiną (20 porcji)

Kaczka z jabłkami i żurawiną. Mięso kaczki jest nazywane szlachetnym. Na całym świecie szefowie kuchni wykorzystują je głównie ze względu na wyjątkowy efekt chrupkości i soczystości, który uzyskują po odpowiednim przygotowaniu.

KcalBiałkoTłuszczWęglowodany
41417,135,86,66
Kaczka z jabłkami i żurawiną

Mięso kaczki jest nazywane szlachetnym. Na całym świecie szefowie kuchni wykorzystują je głównie ze względu na wyjątkowy efekt chrupkości i soczystości, który uzyskują po odpowiednim przygotowaniu. Mięso kaczki jest mięsem czerwonym, ale charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu. Aby zwiększyć jego wilgotność i kruchość pieczone jest razem ze skórą co w efekcie podnosi kaloryczność potrawy jednak nadal jest to ilość umiarkowana (dla porównania 100g piersi kaczki zawiera 120 kcal i 4 g tłuszczu, 100g udka kaczki zawiera 220 kcal i 11 g tłuszczu, podczas gdy 100g karkówki wieprzowej, zawiera 200 kcal i 14 g tłuszczu, a 100g schabu 135 kcal i 4 g tłuszczu). Oczywiście jak zawsze kluczem jest umiar i urozmaicenie diety.

Składniki:
• tuszka kaczki (2,5kg),
• 3 jabłka,
• garść żurawiny,
• 1 pomarańcza,
1 łyżka miodu
•  przyprawy:  majeranek, rozmaryn, pieprz, sól
Kaczka z jabłkami i żurawiną
Przygotowanie

Oczyszczoną i osuszoną tuszkę kaczki natrzeć majerankiem, pieprzem i solą. Pozostawić w lodówce na minimum 2 h (może być na całą noc). Nagrzać piekarnik do 220 stopni C. W ty czasie wyjąć kaczkę z lodówki, 2 jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Jabłkami i żurawiną nafaszerować kaczkę, spiąć wykałaczką. Natrzeć tuszkę miodem z zewnątrz. Umieścić w brytfance lub naczyniu żaroodpornym. Polać sokiem wyciśniętym z jednej pomarańczy. Włożyć bez przykrycia do nagrzanego piekarnika. Po pół h (gdy skórka zarumieni się) zmniejszyć temp do 180 stopni i piec dalej 2 h pod przykryciem. W trakcie pieczenia 2-3 krotnie polać tuszkę wytopionym tłuszczem. Pół h przed wyjęciem obłożyć plasterkami świeżego jabłka. Podać z tartymi buraczkami i kaszą gryczaną.